Ezt olvasta már?

0

Az orvosi kamara a béremelés mellett a közfinanszírozás növelését követeli

A béremelés mellett az egészségügy közfinanszírozásának növelését követelte több száz orvos a Magyar Orvosi Kamara (MOK) szombati budapesti nagygyűlésén, amelyet Elhalt ígéretek nyomában - párbeszéd a döntéshozókkal címmel hívott össze az érdekképviselet.

Éger István, a MOK elnöke azt mondta, hogy a nagygyűlés egy nyilvános segélykiáltás, hiszen 16 éve követelik, hogy a gyógyítás költségeit valós értékén finanszírozza az állam, illetve európai szinten rögzítsék az orvosok díjazását. Szerinte a döntéshozók ma már nem hivatkozhatnak az ország nehéz gazdasági helyzetére.

Éppen ezért, az elvándorlás megállítása és a paraszolvencia szégyenbélyegének megszüntetése érdekében a kamara legkésőbb 2022. január 1-jétől 900 ezer forintos bruttó szakmai alapbért követel valamennyi szakorvos számára, a rezidenseknek pedig bruttó 500 ezer forintos kezdőbért. Ugyanakkor a szakorvosi alapbérnek a nyugdíjba vonulás ideéig el kell érnie az 1,7 millió forintot - sorolta.

Ezzel párhuzamosan nem pusztán az egyéni boldogulás, hanem a munkafeltételek kiszámíthatóságának megteremtését is szükségesnek tartják, vagyis az állandó munkaerő- és eszközhiány felszámolását - tette hozzá.

A MOK elnöke további égető problémának nevezte, hogy az állam bürokratikus akadályokat állít a nyugdíjas orvosok továbbfoglalkoztatása elé és egyéb nyugdíjas korú munkavállalókhoz képest dupla közteherrel sújtja őket. Megjegyezte, hogy egy-egy, a foglalkoztatásukat biztosító engedélyre sokszor 8-10 hónapot kell várni.

Éger István szintén szükségesnek nevezte a mára sokszor méltatlan szociális helyzetbe került nyugdíjas orvosok nyugellátásának rendezését. Szerinte az elmúlt évben az ágazatban megindult ugyan egy érdeminek tűnő bérfelzárkóztatás, az idén azonban "totális kudarcba fulladtak" a kormányzattal a tárgyalások arról, mikor költ már végre annyit az egészségügyre Magyarország, amennyi a nemzetközi standardok szerint kellene.

Ebben a helyzetben érezték szükségesnek a tanácskozás összehívását - mondta az elnök.

Horváth Ildikó egészségügyért felelős államtitkár és Szalay-Bobrovniczky Vince, a Miniszterelnökség civil és társadalmi kapcsolatokért felelős helyettes államtitkára egyaránt arról beszélt, hogy az elmúlt időszakban milyen jelentős mértékű béremelések és fejlesztések történtek az egészségügyben. A hallgatóság többször hangot adott nemtetszésének.

Szalay-Bobrovniczky Vince úgy fogalmazott, hogy a kormány az orvosok pártján áll és nincs szó szembenállásról, ezt mutatják az elmúlt időszak intézkedései. A többi között 2012-2013-ban 95 ezer egészségügyi dolgozó részesült, összesen 75 milliárd forintnyi béremelésben. Továbbá megalkották az orvosi és szakorvosi bértáblát; ennek nyomán az orvosok 2016 szeptemberétől bruttó 107 ezer forint béremelésben részesültek, illetve 2017 novemberétől 100 ezer forinttal emelkedett a bérük, ami összesen 56,8 százalékos bővülésnek felel meg - sorolta.

A kormány tudja a kötelességét és még ebben a parlamenti ciklusban sor kerül további béremelésre - ígérte, egyúttal türelmet kért az orvos társadalomtól. A helyettes államtitkár szerint bíztató, hogy a közfinanszírozott egészségügyi szolgálat működtetésére a jövő évi költségvetésben az ideihez képest 155,6 milliárd forinttal több szerepel, az egészségbiztosítási alap pedig 239,4 milliárd forinttal többől gazdálkodhat.

Az ágazati béremelésekre 152 milliárd forint használható fel jövőre. Felelős döntés kell ahhoz, hogy a jövőben mely csoportok milyen arányban részesülhetnek ebből a keretből - mondta a politikus.

Horváth Ildikó egészségügyért felelős államtitkár arról beszélt, az elmúlt évek bérfejlesztésének is köszönhető, hogy miközben néhány évvel ezelőtt a kezdő orvosok több mint 50 százaléka elvándorolt, ma 77-78 százalékuk az állami egészségügyben kezdi meg a munkát. A rezidensek bérrendezése pedig motorja volt a szakorvosi béremelésnek is - tette hozzá.

Közlése szerint, az elmúlt évek intézkedései nyomán, ma már megbízható és kiszámítható bértábla mentén dolgozhatnak az orvosok és az ápolók.

A kormány tisztában van azzal, hogy szükséges a további béremelés - mondta az államtitkár, ugyanakkor rámutatott arra, hogy az orvosok átlagbére, statisztikák szerint, mára eléri a 800 ezer forintot. Ez annak következménye, hogy vannak olyanok, akik a bértáblához képest jóval többet keresnek - jegyezte meg.

Horváth Ildikó hangsúlyozta, hogy a kormányzat folyamatosan növeli az egészségügyre rendelkezésre álló forrásokat, így például 2010-hez képest a jövő évi költségvetésben már 740 milliárd forinttal több forrás áll az ágazat rendelkezésére, illetve 2014 és 2020 között 37 program keretében 227 milliárd forintnyi uniós forrás jutott az egészségügynek.

Továbbá a fővárosban folytatódik az a kórházfejlesztési program, amely vidéken már megvalósult az elmúlt években - mondta Horváth Ildikó.

 







0


Ön szerint esélyes a Tisza Párt a Fidesz leváltására?




0
0

hírek innen, onnan

Ünnep előtt érkezett a bejelentés: betelepül a tech óriás a Karácsony-szigetre

Óriási a felháborodás, sokan attól félnek, elszívja az összes energiát.

Ezt jelentik valójában a számok a radiátorszelepen – Így állítsd be okosan, hogy kevesebbet fizess a fűtésért.

Sok otthonban már termosztatikus radiátorszelepek (TRV-k) vannak felszerelve, de kevesen tudják pontosan, mit is jelentenek a kis 0–5-ig...

A futball-vb legnagyobb hiányzói, Magyarország erre a listára nem férhet fel

Az egyik elbukott szövetségi kapitány a fekete mágiát okolta.

Időjárás 2025. november 19.: Felhős napunk lesz, ennyi a maximum hőmérséklet

Ma, 2025. november 19., szerdán borongós, párás, késő ősz uralkodik az ország nagy részén. Sok a felhő, napközben rövid...

Gyerekügyek, 7. rész – Mit lehet tenni, hogy a gyerek minél kevésbé sérüljön a szülei válása miatt?

Vannak helyzetek, amikor a szülők és a gyerekek számára is az a legjobb, ha a szülők úgy döntenek, külön folytatják az életüket. Ám...

Elmegyógyintézetben vesztette életét a 12 éves lány

A lány mentális problémáktól szenvedett.

Epevezeték-átfúródás és epeúti sipolyok

Az epevezeték-perforáció és az epeúti sipolyok ritka, de potenciálisan súlyos szövődmények, melyek kezeletlen esetben akár életet...

Lékai-Kiss Ramóna bevallotta, mi vezetne a válásukhoz

Már-már konfliktusforrássá fajult a házasságában.

0

Sport

„Rossit ki fogják rúgni” – Miriuta László nem tud magához térni a magyar–ír óta

A korábbi 9-szeres magyar válogatott Miriuta László szerint nemzeti katasztrófa, hogy Marco Rossi együttese nem tudott bejutni a világbajnoki pótselejtezőbe.

Gusztustalan üzenet, hamis fotó, alaptalan vádak: a magyarok sértegetésével keverik az ünneplést az írek

Írország 2002 után újra kijuthat a labdarúgó-világbajnokságra – ehhez az kell, hogy sikerrel vegye a márciusi pótselejtezőket. A rájátszás eléréséhez a vb-selejtezősorozat utolsó játéknapján Heimir Hallgrí

A magyar válogatott kapusára felfigyelt a Bayern München

A német rekordbajnok játékosmegfigyelői rendszere jelzett.

Dibusz és Orbán lemondhatja a válogatottságot válaszul a vb-selejtezős kudarcra?

Marco Rossi több alapembere is komoly válaszút elé érkezett az írek elleni drámai vereség után.

Gulácsi Péter elárulta, Dibusz Dénes hibázott-e a sorsdöntő pillanatban Írország ellen

A válogatott korábbi kapusa úgy látja, reális elvárás volt a világbajnoki pótselejtezős hely megszerzése.

Szoboszlai Dominik az írek elleni vb-selejtezőről: Két nap telt el, de még mindig nehéz elfogadnom, ami történt

Két nap telt el azóta, hogy a magyar labdarúgó-válogatott az utolsó pillanatban kapott góllal 3–2-es vereséget szenvedett Írországtól, így harmadik lett a csoportjában, s ezzel el is dőlt, hogy lemarad a jövő év

Megvan, mikor dönthet az MLSZ Marco Rossi sorsáról

Az MLSZ november 25-i ülésén szó lesz a szövetségi kapitány, Marco Rossi jövőjéről is.

Így még fájóbb: Európában csak egy válogatott kapott akkora pofont, mint mi

Magyarország mellett Szerbia kapott mélyütést a világranglista alapján az őszi vb-selejtezőkön.

Hivatalos: viselkedése miatt kellett távoznia az NB I-es légiósnak

A labdarúgó Fizz Ligában szereplő Kazincbarcika a hivatalos oldalain tudatta, hogy Blessing Eleke már nem az együttes játékosa.

Itt az újabb futballdráma. A 93. perc után két gólt szerző Skócia is készülhet a világbajnokságra

A végén megmenekülő Ausztria, valamint Svájc, Spanyolország és Belgium is készülhet a viadalra.

Egy eurós croissant-nal űz gúnyt a magyarokból és Szoboszlaiból az ír Lidl

Magyarországról nézve igencsak sértő az írek viccnek szánt reklámja.

Bulvár

Jön az új adó az autókra.

Bár a környezetvédőket a bolygó megmentésének magasztos eszméi vezérlik, úgy tűnik, az elektromos autók tulajdonosainak privilégiuma lecsengőben van. Nevezetesen, hogy a tervek szerint már nem csak az állami öszt

Hatalmasat fordult az amerikai külpolitika az ukrán háború kérdésében

Alig fél évvel ezelőtt februárban történt, hogy Zelenszkij ukrán elnököt és kíséretét gyakorlatilag kidobták a Fehér Házból. Ma pedig már arról tárgyalnak a felek, hogy milyen fegyvereket tudna szállítani az

A nő rendelt magának egy pohár bort az étteremben: majdnem lefordult a székéről, amikor meglátta, milyen üzenetet hagyott neki a pincér a számlán

A nő nem vágyott semmi egyébre, pusztán arra, hogy elfogyaszthasson egy pohár bort egy kellemes, elegáns étteremben. Végül azonban csalatkoznia kellett.

Erdogan is megszólalt, miután az édesapa sem élte túl az isztambuli tragédiát

Öt napig küzdöttek érte, de meghalt az édesapa is a törökországi szállodai mérgezésben, amelyben felesége és két gyermeke is életét vesztette. Recep Tayyip Erdogan elnök kijelentette, hogy "a legcsekélyebb hanyag

Térképen nézheti meg, kiket indítana a Tisza Párt az ön választókerületében

Minden helyen megnézheti, ki lesz az a három ember, aki részt vesz a Tisza előválasztásán. Azt is feltüntettük, mekkora kihívással néznek szembe az új indulók: kik lehetnek a kormánypárti ellenfeleik és mik voltak

Fapadoson szorongó milliárdos honvédelmi minisztert fotóztak

Szalay-Bobrovniczky Kristóf a Ryanair járatával jött haza Londonból.

Zárug Péter Farkas: A Tisza Pártnak most van legalább ezer embere, akiket bármilyen posztra beépíthet

Politológusokat kérdeztünk a Tisza Párt frissen nyilvánosságra hozott jelöltlistájáról.

A világ egyik legdrágább magángépe landolt Budapesten

A NER-es csúcsragadozók is irigykedve nézhetik.

0