Ezt olvasta már?

0

Trianon 100 - Emlékprogramok országszerte

Színházi előadások, koncertek, virtuális múzeumtúrák, emlékmű-avatások, emlékrepülések és számos egyéb program emlékezik csütörtökön országszerte a trianoni békediktátum aláírásának 100. évfordulójára.

Békéscsabán a Munkácsy Mihály Múzeum szabadtéri kiállítást rendez, a Trianon téren a Talléros zenekar katonadalokat ad elő, Szarvas Péter polgármester mond beszédet, a Jókai Színház pedig irodalmi, zenés összeállítással készül. A Deák utcai református templomban ökumenikus istentiszteletet tartanak, a Békéstáji Művészeti Társaság kiállítást szervez a Csabagyöngye Kulturális Központnál, 20 óra 20 perckor pedig Seregi Zoltán színházigazgató az Összetartozásunk tüze civil kezdeményezéshez csatlakozva lángot gyújt a teátrum előtt.

Gyulán a csigakerti Székely kapunál mond beszédet Görgényi Ernő polgármester, az Erkel Ferenc Vegyeskar elénekli a Himnuszt és a székely himnuszt, a helyi alapfokú művészeti iskola diákjai pedig mezőségi táncokat adnak elő.

Mezőberényben Bagyinszki Zoltán fotóiból rendeznek kiállítást a városháza előtt, este ugyanott száz mécsest helyeznek el. A Mezőberényi Erdélyi Kör és a helyi városszépítő egyesület tagjai a székely kapunál tartanak megemlékezést.

Battonyán trianoni emlékművet és országzászlót avatnak, Szarvason a Luther Színjátszó Tehetségműhely lép fel Szegény Magyarország és Trianon 100 című műsorával.

A Veszprémi Petőfi Színház társulata Trianon 100 címmel tart online előadást Oberfrank Pál rendezésében.

Szolnok önkormányzata délelőtt a Tiszai hajósok terén tart megemlékezést, melyen Szalay Ferenc polgármester mond beszédet, majd felavatják Pogány Gábor Benő erre az alkalomra készült szobrát.

A RepTár Szolnoki Repülőmúzeum centenáriumi virtuális múzeumtúrája Magyar Sándor és Endresz György óceánrepülők és repülőgépük, a Justice for Hungary történetét mutatja be, a szolnoki Verseghy Ferenc Könyvtár pedig történelmi kvízt szervezett.

Gárdonyban az Országzászlónál a Kákics zenekar ad ünnepi műsort, amely online is követhető lesz.

Dunaújvárosban, az evangélikus templomban 16 órától Stermeczki András lelkész tart áhítatot, majd a Bartók Kamaraszínház színművészei műsort adnak.

A székesfehérvári Vörösmarty Színház 16 óra 31 perctől különkiadással jelentkezik: a 100 éve aláírt békediktátumra Trianon című előadásukkal emlékeznek meg, amelyet a teátrum közösségi oldalán közvetítenek.

A kettészakított Esztergom vármegye települései az esztergomi országzászlónál és a kopjafánál emlékeznek közösen. A történelmi vármegye magyar és szlovák településeinek küldöttei egy-egy marék földet hoznak magukkal és helyeznek el a kopjafánál.

Ácson a Duna-parton tábortüzet gyújtanak, miközben a túlparti felvidéki településen, Csallóközaranyoson is nagy tábortüzet raknak. Ács testvértelepülésein, a felvidéki Madaron és a székelyföldi Olaszteleken szintén tűzgyújtással emlékeznek.

Szécsényben a trianoni emléknapon két helyszínen tartanak koszorúzást a Kubinyi Ferenc Múzeum szervezésében.

Salgótarján önkormányzata délelőtt rendez koszorúzást az Országzászló Emlékhelyen. Beszédet mond Huszár Máté alpolgármester, zenés irodalmi összeállítással közreműködnek a Zenthe Ferenc Színház művészei.

A csongrádi megyeszékhelyen a Szegedi Szimfonikus Zenekar fanfárosai adnak elő gyászdalokat a városháza erkélyéről délután, azt követően, hogy a Széchenyi téren félárbocra engedik a nemzeti lobogót. A közösségi közlekedés járatai egy percre leállnak a hozzájuk legközelebb eső megállókban, az autóbuszokon, villamosokon és trolibuszokon a trianoni veszteségekről szóló ünnepi hangfelvételt játszanak be.

Keszthelyen a város lakói több mint 600 mécsesből rakják ki Nagy-Magyarország térképét a Fő téren.

Rédicsen, a kettészakított Zala megye jelenlegi határán, a magyar-szlovén határátkelőn őrtüzet gyújt Sifter Rózsa, Zala megye kormánymegbízottja; Pál Attila, a Zala Megyei Közgyűlés elnöke és Vigh László országgyűlési képviselő. Magyar Janez, a szlovéniai Lendva polgármestere pedig előimádkozza a Miatyánkot.

Trianon képes levelezőlapokon címmel nyílik kiállítás Szombathelyen a Puskás Tivadar középiskola galériájában. A megnyitót online is közvetítik.

Kecskeméten a Hírös Rovókör 16 órától zenés, verses megemlékezést tart a Mikrokozmosz a Makrokozmoszban című műalkotásnál. Utána kétperces harangzúgás, egy rövid ima és áldás következik, majd a résztvevők átvonulnak az Országzászlóhoz, ahol a beszédek után fellép a Kecskemét Táncegyüttes.

A Bács-Kiskun Megyei Katona József Könyvtár munkatársai a www.bacstudastar.hu portálon online előadásokkal, tudáspróbával, népdalokkal, határon túli területek népmeséivel és mondáival készülnek. Online műsorral emlékezik a Kecskeméti Katona József Nemzeti Színház társulata is Cseke Péter igazgató rendezésében június 16 óra 30 perctől. Kiskunhalason ugyanakkor az Országzászlónál Rideg László, a Bács-Kiskun Megyei Közgyűlés elnöke mond beszédet, majd koszorúznak és mécseseket gyújtanak az emlékműnél.

Baján 16 óra 30 perctől a Bajai Televízió révén látható összeállításba olyan verseket és dalokat válogattak, amelyek a művészet oldaláról közelítik meg a tragédiát. A műsorban lesz polgármesteri beszéd és történelmi összefoglaló is.

Kiskunfélegyházán 8 órakor zászlófelvonás lesz, majd a Magyarok Nagyasszonya-szobornál 16 óra 30 perctől tartanak megemlékezést.

Csütörtökön az ország számos települése fölött tartanak emlékrepülést. A kezdeményezés ötletgazdái, Szakács Gábor és Talabos Gábor pilóták felhívására az ország minden részéből, a külhoni területekről és külföldről is jelentkeztek pilóták, repülőiskolák. Az eddigi regisztrációk alapján több mint 130 repülőgép tűnik fel az égen; néhol egy gép jelenik meg, de több város felett kisebb kötelékek húznak át június 4-én.

 







0


Ön szerint esélyes a Tisza Párt a Fidesz leváltására?




0
0

hírek innen, onnan

Százak vesztek oda a villámárvizekben Pakisztánban és Indiában

Az esőzéseket több helyen földcsuszamlások követték.

Lesz tűzszünet? Itt van, mire jutott Trump és Putyin

Eredménytelen volt a találkozó.

Bejelentette a minisztérium: a rendkívüli hőség miatt változások lesznek hétvégén az utakon

Olyan döbbenetes meleg van, hogy még a minisztériumnak is lépnie kellett. A kamionokat éjszaka átengedik az országon.

Cseh külügyminiszter: Ha Putyin komolyan gondolná a béketárgyalásokat, nem támadná egész nap Ukrajnát

„A probléma az orosz imperializmus, nem Ukrajna szabadságvágya” – jelentette ki Jan Lipavský Donald Trump és Vlagyimir Putyin alaszkai...

Van egy hátborzongató folyamat, amin mindenki átmegy: kísérteties videó arról, mi történik a testünkkel, amikor meghalunk

Van valami hátborzongatóan megnyugtató abban, hogy a halál után még a testünk is egy jól meghatározott, természetes folyamaton megy...

7 biztos jele annak, hogy már sokszor reinkarnálódtál és ez lehet az utolsó

A reinkarnáció tanítása szerint a lelkünk nem egyetlen életet él, hanem újra és újra testet ölt, amíg el nem éri a teljes...

Meghalnak a telefonok! Elsötétülnek a kijelzők! Ezek a telefonok nem kapnak több frissítést

Ezek az eszközök nem frissülnek tovább a jövőben, így érdemes lenne lecserélned őket.

Fleck Zoltán: "Nem érdekel az elnök személyének a zsarolhatósága"

A Fidesz által kiforgatott kijelentéséről és a véleménye miatt rázúdult kormánypárti támadásokról, valamint az ellenzék...

A frászt hozták Putyinra Alaszkában, Trump okos pszichológiai trükköt vetett be

Nesze semmi, fogd meg jól – Trump ezt kapta Putyintól Alaszkában, pedig előzetesen mindent elkövetett a sikeres tárgyalás érdekében.

0

Sport

Nem hajlandó csapatával edzeni, de felveszi heti 130 ezer fontos bérét a Liverpool kiszemeltje

A klub szurkolói közül már többen elkezdték égetni a nevével ellátott mezeket.

Kitálalt az amerikai atléta, aki két évig osztotta meg az öltözőt egy transznemű csapattársával

Még mindig vita tárgyát képezi a transznemű sportolók részvétele a női versenyeken.

Török csapattal állapodott meg a Fradi: távozhat a válogatott támadó

Az Üllői129 információi szerint megállapodás született a Ferencváros és a török élvonalbeli Genclerbirligi között a mali válogatott támadó, Adama Traoré átigazolásáról.

Berúgta az ajtót a Premier League, hatgólos meccset játszott a Liverpool a szezonnyitón

A vártnál nehezebben, de győzelemmel indította a bajnokságot a címvédő Liverpool.

Csúnya ügy miatt állt a játék az Anfielden, a Liverpool épphogy megúszta a büntetést

Anthony Taylor rasszista inzultus miatt szakította félbe a Bournemouth elleni idénynyitót.

A Liverpool nagy bejelentést tett, de előtte Arne Slot elszólta magát a klub óriási tervéről

A Liverpool vezetőedzője egy interjúban árulta el, hogy a klub mire készül még a nyáron.

Itt nézheti élőben Szoboszlaiék Bournemouth elleni szezonnyitó meccsét

Pénteken a bajnoki címvédő Liverpool Bournemouth elleni hazai összecsapásával kezdetét veszi a Premier League 2025-2026-os idénye. A párharcot 21 órától a Match4 közvetíti.

1 millió euróért Amerikába szerződött a Ferencváros védője

Az FTC a klubhonlapján közölte, hogy távozik a tavaly nyáron igazolt Raul Gustavo. A brazil hátvéd a New York City FC-ben folytatja pályafutását.

Hihetetlen dráma az Anfielden, Szoboszlaiéknak nem várt hősük lett az első fordulóban

A két magyarral felálló Liverpool kétgólos győzelemmel kezdte a Premier League új idényét.

A Liverpool újabb jelentős eladást bonyolított le

A Liverpool még egy sikeres üzletet hajtott végre, 25 millió fontért cserébe távozik Ben Doak. A skót szélső a Bournemouth labdarúgó csapatához igazolt.

Költöznie kell a Győrnek? Megvan, hol csap össze Bolláékkal az ETO FC

Az ETO FC-nek még egy párharcot kell megnyernie a főtáblára jutásért.

Bulvár

Óriási robbanás történt Oroszországban: több halott is van, összehívták a válságstábot

Az orosz rendkívüli helyzetek minisztériuma szerint a mentéshez hetven embert és 28 járművet vezényeltek ki.

Keményen visszaszólt Deutsch Tamásnak Hernádi Judit lánya: „Ha már listázunk...”

Tarján Zsófia az EP-képviselő listájára reagálva megüzente: édesanyja nem „könnyűzenei előadó”, hanem az ország egyik legjobb színésznője.

Maximum ennyi pénzt tartsunk a bankszámlánkon, tanácsolják szakértők

Szakértők szerint pont ennyi pénzt érdemes tartani a bankszámlánkon, ha jót akarunk.

Mérő Vera Hont Andrásnak: Te takony

Egy szexvideó miatt estek egymásnak.

Megszólalt Karikó Katalin az mRNS-vakcinákról: Amerika könyöröghet majd az oltásokért

A magyar kutató keményen beleszállt Trump oltáskritikus miniszterébe.

Putyin tajtékozni fog a dühtől – Hadüzenetet kapott Oroszország

Nyílt hadüzenetet küldött Oroszország és zsoldosai ellen a mali Azavád Felszabadító Front (FLA), amely a tuareg lázadók vezetésével nemcsak a hazai orosz katonai jelenlét ellen készül harcolni, hanem határokon át

Rejtélyes Fidesz-ellenes akció Budapesten, rendőrségi szalaggal zárták le a járdát, a feliratok mindent elárulnak

​Budapest belvárosában most valaki vagy valakik egy egészen új szintre emelték a tiltakozást.

Kettényílt az aszfalt a népszerű magyar úton: fotókon hatalmas repedés

Szabályosan kettévált az aszfalt, hatalmas lyuk tátong hosszan az úton.

Azonnal visszafordították a gépet, amikor egy utas meglátott egy üzenetet a szomszédja telefonján

Tegyük a szívünkre a kezünket: ha mi meglátjuk ezt az üzenetet, mit teszünk? - teszi fel a kérdést a TWN.hu.

„Öt éve nem ivott meg egy pohár vizet sem a fiam” - Egyre több brit felnőtt és gyermek kerüli a sima vizet.

Felmérés készült a britek körben kialakult vízivási szokásukról. Kiderült sokan már nem is emlékeznek arra, mikor ittak utoljára sima vizet, mert helyette teával, kávéval vagy üdítővel hidratálnak.

„Most lett elég” – Magyar Péter értesülése szerint egy nyolc hónapos kislány is megbetegedett a székesfehérvári kórház csapvizétől

A politikus szerint a kórház hetekig hallgatta el a fertőzés tényét. Felszólította a vezetést és a hatóságokat, hogy adjanak tájékoztatást az ügyben.

blogmorzsák

Berlinben ütött az óránk

Vége. Meg kell változtatnunk nyaralási elképzeléseinket!

Odisha

India egyik legelmaradottabb állama.

Életmód és női egészség

Ne aggódj, nem egy bűntudatkeltő listát hoztunk,

0